ANYKŠČIŲ MIESTO CENTRO VIZIJA

Vizija, kurios tikslas trumpai apžvelgti vietos problematiką, iššūkius, kūrybinių dirbtuvių rezultatus ir įvardinti dar neišnaudotą vietos potencialą.

FAKTAI


Data: 2020 m.
Vieta: Anykščiai, A. Baranausko aikštė
Užsakovas: Anykščių rajono savivaldybė
Projekto tipas: Viešųjų erdvių koncepcija, kūrybinių dirbtuvių organizavimas, vizija


APIE PROJEKTĄ

Kauno mieste ir rajone yra apie 667 tūkst. kvadratinių metrų ploto, priklausančio aštuonioms valstybinėms aukštosioms mokykloms. Šių mokyklų personalas ir studentai sudaro ženklią Kaune besimokančių, gyvenančių, kultūros ar sporto renginius lankančių, viešosiomis erdvėmis ir miesto susisiekimo infrastruktūra besinaudojančių gyventojų dalį (apie 16%). Šios studijos tikslas – parengti bendrą Kauno aukštųjų mokyklų tinklo erdvinio vystymo kryptį, kuri teiktų naudos visoms suinteresuotoms šalims. Galimybių studijos rengime kviesti dalyvauti Kaune veikiančių universitetų ir kolegijų deleguoti atstovai, Kauno miesto savivaldybės administracijos atstovai, Lietuvos Studentų sąjungos atstovai. Studija siekia, kad identifikuotos miesto ir aukštųjų mokyklų bendros temos taptų pagrindu tolimesniam miesto ir jo akademinės bendruomenės bendradarbiavimui bei vientiso aukštųjų mokyklų tinklo formavimui miesto erdvinėje struktūroje.

ESAMOS BŪKLĖS ĮVERTINIMAS. VIEŠŲJŲ PASLAUGŲ PASIEKIAMUMAS

Anykščiai, lyginant su kitais panašaus dydžio Lietuvos miesteliais turi itin gerai išvystytą paslaugų sektorių, veikia keletas restoranų, viešbučių, barų, mieste pakanka vietų apsistoti, skaniai pavalgyti ir kokybiškai leisti laiką, nepaisant aikštės perimetras galėtų būti žymiai gyvesnis ir aktyvesnios.

Aikštės pietuose, vakaruose ir šiaurinėje dalyje susikoncentravę didžioji dalis kultūrinių, lankytinų objektų, į rytus nuo aikštės išsidėstęs miesto administracinės funkcijos. Švietimo ir ugdymo įstaigos išsidėstę tolygiai po visą miestą, o komercinė veikla koncentruojasi centre bei kituose miesto traukos taškuose, taip pat prekybos centruose.
Didžioji dalis paslaugų lengvai pasiekiamas pėsčiomis, todėl šiek tiek stebina automobilių skaičius miestelio centre. Norint didesnės socioekonominės dinamikos vertėtų mąstyti apie automobilių stovėjimo vietų skaičiaus mažinimą ir tvarų transporto srautų valdymą.

Aplink A. Baranausko aikštę susikoncentravę nemažai įvairių traukos objektų, tačiau dėl aikštės neproporcingai didelio mastelio lyginant su mieste ir aplink aikštę vyraujančiu užstatymu, aikštės pakraščiuose esanti programa atrodo išskydusi.

Traukos taškai Anykščiuose
Aplink A. Baranausko aikštę esanti programa

ANYKŠČIŲ CENTRO VIZIJA

Tikslas – užtikrinti viešosios erdvės gyvybingumą skirtingu paros metu ir skirtingais metų laikais ją pritaikant skirtingų teritorijos naudotojų poreikiams. Didinti erdvių įvairovę, tęstinumą ir numatyti funkcijas ties viešosios erdvės perimetru. Geros viešosios erdvės yra tos, kuriose nuolat vyksta gyvenimas, socialiniai, kultūriniai ir ekonominiai mainai, rengiamos šventės, maišosi skirtingos miesto kultūros. Kai šios erdvės funkcionuoja gerai, jos tampa mūsų viešojo gyvenimo scena.

Pagrindinis uždavinys – užtikrinti komplekso integraciją ir tinkamą viešųjų erdvių funkcionavimą, tai pasaulinėje viešųjų erdvių projektavimo praktikoje (GEHL architects ir PPS ) vertinama per šių sąlygų išpildymą:

  • Patekimas ir ryšiai;
  • Veiklos ir erdvės naudojimas;
  • Patogumas ir įvaizdis;
  • Socialumas.

VIEŠŲJŲ ERDVIŲ IR FUNKCINĖS SANDAROS PLANAVIMO PRINCIPAI

Prioritetas pėstiesiems

Erdvių integracija

Erdvių įvairovė

Charakteringas mastelis

Vietos smulkiajam verslui

Būsto tipų įvairovė

GAMTINĖ APLINKA IR EKOLOGIJA

Tikslas – užtikrinti natūralių erdvių gyvybingum, didinti biologinę įvairovę ir žaliųjų erdvių vertę. Klimato kaitos iššūkiai ir spartu biologinės įvairovės mažėjimas Europoje skatina diskutuoti apie tai, kaip miestai galėtų prisidėti prie poveikio klimatui mažinimo.

Po truputėlį žaliųjų erdvių planavime įsigali požiūris, kad būtina ieškot inaujų, gamtą paremtų sprendimų, nes techninė ir technologinė infrastruktūras tiesiog yra per brangi globalioms problemoms spręsti. Sodinami medžiai, atkuriamos pelkės, renatūralizuojami šlaitai, parkų dalys ir vykomi darbai, želdinami stogai tam kad miestas galėtų atlaikyti nuolat didėjantį klimato kaitos spaudimą ir vis atšiaurėjančias sąlygas. Anykščiai – žalias miestas, kuriame, atrodytų, nebėra vietos kaip galima būtų pagerinti miesto žaliajį rūbą, tačiau vizijoje siūlome atsispirti nuo esamos pozicijos ir ją dar labiau pastiprinti vadovaujanti šiomis gairėmis

JUDUMAS MIESTE

Tikslas – užtikrinti gerą miesto centro pasiekiamumą visomis transporto rūšimis ir patogų pėsčiųjų judėjimą jo viduje, prioritetą teikiant pėstiesiems, visuomeniniam transportui ir dviračiams.

Didžiąją dalį miestų viešųjų erdvių sudaro ne aikštės ir skverai, o miesto gatvės, parkai ir želdynų masyvai. Miestų gatvės yra pagrindiniai miesto socio-kultūrinės ir ekonominės-funkcinės programos nešėjai, kurie dėvisi greičiau, todėl siekiant esminio kokybinio viešųjų erdvių pokyčio reikėtų sutelkti dėmesį į gatves ir jas planuoti ne kaip transporto koridorius, o kaip viešąsias erdves.

PROJEKTO BUKLETAS

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.