KROKUVOS 26

Gyvenamosios - administracinės paskirties komplekso, esančio Krokuvos g. 24 ir Krokuvos g. 26, Vilniuje, kviestinio architektūrinio konkurso sąlygos ir užduotis.

FAKTAI


Data: 2022 m.
Vieta: Krokuvos 26, Vilnius
Užsakovas: InReal valdymas, UAB
Projekto tipas: Sąlygų ir užduoties rengimas


APIE PROJEKTĄ

Konkurso objektas – gyvenamųjų, administracinių ir komercinių patalpų aukštuminis kompleksas Vilniuje, Krokuvos g. 24 ir 26. Siekiama ne žemesnio kaip Breeam Excellent arba LEED Gold standarto.

Šnipiškių dalis tarp Konstitucijos prospekto ir Žalgirio gatvės – viena perspektyviausių sostinės teritorijų – naujasis Vilniaus centras. Čia vystomas ir komercinis, ir gyvenamasis nekilnojamasis turtas. Tokia mišri plėtra kuria modernias, tvarias ir energetiškai stiprias miesto erdves. Tai – viena aktyviausiai besikeičiančių sostinės teritorijų, išsiskirianti itin patogiu susisiekimu su visomis Vilniaus dalimis. Naujojo Vilniaus centro plėtros infrastruktūriniai projektai yra numatyti Vilniaus savivaldybės planuose.

IŠTRAUKOS IŠ BUKLETO

Projekto vieta

Urbanistinis kontekstas

Projektavimo užduotis

PROJEKTO AMBICIJA

Vilniaus mieste trūksta aukštos kokybės aukštuminių pastatų, kurių išplanavimas darniai apjungtų gyvenamasias, biurų ir komercines funkcijas. Užsakovo tikslas yra sukurti inovatyvaus dizaino dangoraižio koncepciją, kurio architektūra subtiliai įsilietų į esamą Vilniaus miesto centrą, tačiau tuo pačiu taptų ir inovatyviu verslo centro simboliu Urbanistinės kalvos kontekste. Projektuojant siekiama naudoti kokybiškas medžiagas ir architektūrinius sprendimus, kurie būtų tvarūs, itin aukštos kokybės ir atspindėtų šiuolaikinės architektūros normas bei turėtų išliekamąją vertę ateities kartoms.

Architektai kviečiami apsvarstyti įvairiems lankytojų segmentams svarbius aspektus kuriant komercines ir viešąsias erdves. Kompleksas turi sukurti jaukias, aukštos kokybės ir funkcionalias erdves skirtas gyventojams bei užtikrinti gyvybingą gatvės atmosferą. Komplekso funkcijos ir išplanavimas turi suponuoti, jog ši vieta skirta gyvenimui, darbui ir maloniam laisvalaikio praleidimui.

GYVENIMO IR DARBO CENTRŲ KONTEKSTE ANALIZĖ

Miesto kasdienybė sukasi aplink tris veiklų kategorijas: gyvenimą, darbą ir laisvalaikį. Sėkmingam ir tvariam kiekvieno rajono funkcionavimui būtini visi trys komponentai. Darbo ir gyvenamųjų vietų pasiskirstymo schemoje matome, kad Vilnius yra vis dar smarkiai monocentrinis miestas, kurio didžioji dalis gyventojų gyvena miegamuosiuose sovietmečiu statytuose mikrorajonuose, o dauguma darbo vietų yra centre. Projekto sklypas yra Vilniaus naujojo dešiniojo centro geografiniame centre – naujajame Vilniaus CBD, tačiau schemoje taip pat matome, kad sklypas nepatenka nei į gyvenimo, nei į darbo vietų koncentracijos arealus, todėl nenuostabu, kad po darbo valandų šis rajonas ištuštėja. Galima teigti, kad mišrios paskirties komplekso atsiradimas neabejotinai prisidės prie bendro teritorijos gyvybingumo ir gali tapti plėtros katalizatoriumi aplinkiniuose sklypuose.

DEMOGRAFINĖS TENDENCIJOS IR SOCIOEKONOMINIS KONTEKSTAS

Žvelgiant į miestą iš demografinės perspektyvos yra matoma gan aiški stratifikacija tarp naujos ir senos statybos rajonų. 70-aisiais ir 80-aisiais pastačius Lazdynus, Žirmūnus, Šeškinę ir kitus miegamuosius rajonus, į juos įsikėlęs kontingentas buvo įvairus sociokultūriniu, tačiau ganėtinai homogeniškas amžiaus požiūriu. Tai reiškia, kad visi senos statybos rajonai paseno tiek morališkai, tiek fiziškai, tiek demografiškai. Tuo tarpu, naujos statybos būstą dažniausiai perka jauni žmonės, todėl demografinės senatvės rodiklis tokiose vietose yra kartais net dešimtimis kartų aukštesnis nei senos statybos rajonuose. Gali skambėti kaip redukcionizmas, bet Vilniuje galima dėti lygybės ženklą tarp naujos statybos namų ir jaunų šeimų, o tai reiškia, kad, panašiai kaip ir sovietmečiu, tolygiai sens vienas kvartalas. Tai nėra tvaru, nes žmonių poreikiai keičiasi maždaug kas 5 metus, o miestas norėtų, kad jo kuriama infrastruktūra būtų naudojama maždaug tolygiai ilgesnį laikotarpį.

KONKURSO NUGALĖTOJAI

2022 m. vasario 21 d., Vilnius. „Inreal“ grupės organizuotame kviestiniame architektūriniame konkurse nugalėtoju išrinktas darbas pavadinimu „651729“. Pasiūlymo autoriai – studijos „Heima“ architektai sukūrė išskirtinį sprendinį aukštuminiam multifunkciniam kompleksui naujajame Vilniaus centre.

1
2
3